OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Pilecki, Witold

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji. Pochodził z rodziny szlacheckiej o tradycjach niepodległościowych. Jego dziad Józef Pilecki został zesłany na Syberię za udział w Powstaniu Styczniowym, a majątek rodzinny na Nowogrodczyźnie uległ częściowej konfiskacie.

Młody Witold wychowywał się w Wilnie. Tam, jako uczeń gimnazjum związał się z ruchem harcerskim. Pod koniec I wojny światowej wstąpił do oddziałów samoobrony, które na przełomie 1918 i 1919 r. przejęły władzę w mieście, a następnie broniły go przed bolszewikami. Następnie walczył w oddziale ułanów dowodzonym przez legendarnego „Łupaszkę”, czyli rtm. Jerzego Dąmbrowskiego. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej bronił Warszawy.

Po powrocie do Wilna ukończył szkołę, wstąpił do Związku Bezpieczeństwa Kraju. Zrobił kurs w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu.
W Wilnie próbował ułożyć sobie cywilne życie. Rozpoczął studia plastyczne na miejscowym uniwersytecie. Jednak trudna sytuacja materialna rodziny zmusiła go do przerwania nauki. Musiał zająć się majątkiem w Sukurczach. Tam poznał przyszłą żonę Marię Ostrowską. Ślub odbył się w 1931 r. Urodziło się im dwoje dzieci.

W sierpniu 1939 r. Pilecki otrzymał powołanie do wojska. Na początku września już jako podporucznik rezerwy walczył z Niemcami pod Piotrkowem Trybunalskim. 22 września bijąca się na południu kraju dywizja Pileckiego została rozbita.

Witold Pilecki przedostał się do Warszawy, by podjąć działalność konspiracyjną. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską (TAP). Jako jej żołnierz powziął plan zdobycia materiałów wywiadowczych z tworzonych przez hitlerowców obozów koncentracyjnych. Bezpośrednim powodem była rosnąca liczba aresztowań wśród żołnierzy TAP oraz informacje o zbrodniczych działaniach Niemców. By dostać się do obozu Pilecki wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Został zatrzymany w kamienicy na ul. Wojska Polskiego 40.

Podając się za Tomasza Serafińskiego - ukrywającego się żołnierza polskiego - został wywieziony do obozu Auschwitz. Za drutami znalazł się w nocy z 20 na 21 września. Otrzymał numer 4859. Mimo nieludzkich warunków, chorób, Pilecki ps. Serafiński zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze przez wypuszczanych na wolność więźniów. To on przygotował pierwszą tajną notę na temat ludobójstwa w Auschwitz.

Pilecki zorganizował w Auschwitz Związek Organizacji Wojskowych (ZOW). Więźniowie, głównie byli żołnierze tworzyli tzw. piątki. Każda taka grupa rozbudowywała swoją siatkę konspiracyjną nie wiedząc nic o istnieniu innych "piątek". Był to oryginalny pomysł Pileckiego. Później ZOW był budowany na wzór organizacji wojskowych. Jego dowódcą został płk Kazimierz Heilman-Rawicz z ZWZ-AK. ZOW - wedle zamysłu Pileckiego - miał przygotować powstanie w obozie.

"Serafiński" nie ograniczał się tylko do działalności wywiadowczej i konspiracyjnej. Doprowadził do porozumienia organizacji politycznych działających w Auschwitz. Do symbolicznego spotkania doszło w Wigilię 1941 r. Uczestniczyli w nim m.in. działacz lewicowy, były poseł i więzień brzeski Stanisław Dubois oraz Jan Mosdorf, przywódca Obozu Radykalno-Narodowego.

Wiosną 1943 r. Niemcy zaczęli rozpracowywać organizacje konspiracyjne w obozie. W ręce oprawców wpadało coraz więcej członków obozowego ruchu oporu. Zapadła decyzja o wywiezieniu "starych" skazańców w głąb Rzeszy. Wtedy Pilecki zdecydował się na ucieczką. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. zdołał zbiec wraz z dwoma współwięźniami. Dotarli do Nowego Wiśnicza, gdzie Pilecki odnalazł prawdziwego Tomasza Serafińskiego.

Serafiński skontaktował go z oddziałami AK, którym przedstawił swój plan ataku na obóz w Oświęcimiu. Jego projekt nie zyskał jednak aprobaty dowództwa. Pilecki wrócił do Warszawy.

W latach 1943-44 służył w oddziale III Kedywu KG AK (m.in., jako zastępca dowódcy Brygady Informacyjno-Wywiadowczej "Kameleon"- "Jeż") i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Początkowo walczył, jako zwykły strzelec w kompanii Warszawianka, później dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II, w tzw. Reducie Witolda.

W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu VII A w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 roku, na osobisty rozkaz gen. Andersa, wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu. Jesienią 1945 roku zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce, w tym o żołnierzach AK i II Korpusu więzionych w obozach NKWD i deportowanych do Rosji.

Prowadził również wywiad w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego (MBP), MON i MSZ. Nie zareagował na rozkaz Andersa polecający mu opuszczenie Polski w związku z zagrożeniem aresztowania. Rozważał skorzystanie z amnestii w 1947 roku, ostatecznie postanowił się jednak nie ujawniać.

8 maja 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 3 marca 1948 r. przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces tzw. grupy Witolda.

Rotmistrz Pilecki został oskarżony o: nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz Andersa oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy MBP. Zarzut o przygotowywanie zamachu Pilecki stanowczo odrzucił, zaś działania wywiadowcze uznał za działalność informacyjną na rzecz II Korpusu, za którego oficera wciąż się uważał. Podczas procesu przyznał się do pozostałych zarzutów. Prokuratorem oskarżającym Pileckiego był mjr Czesław Łapiński, przewodniczącym składu sędziowskiego ppłk Jan Hryckowian (obaj byli dawnymi oficerami AK), sędzią kpt. Józef Brodecki. Skład sędziowski (jeden sędzia i jeden ławnik) był niezgodny z ówczesnym prawem.

15 marca 1948 roku rotmistrz został skazany na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Miejsce pochówku rotmistrza nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie zwłoki zakopano na wysypisku śmieci koło Cmentarza Powązkowskiego (tzw. kwatera Ł - łączka).

Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze.

W 2006 roku Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany do stopnia pułkownika.


© Polska Agencja Prasowa
25 maja 2013
www.PAP.pl





Witold Pilecki - Wikipedia
Pozycje dostępne w naszym Repozytorium
IMDb (angielski)
Filmografia (polski)




Nieznane fakty z życia Rotmistrza


Dziś mija 71. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego, ochotnika do Auschwitz, jednego z największych polskich bohaterów i najodważniejszych ludzi II Wojny Światowej.
Im dłużej badam dokumenty związane z postacią rtm. Pileckiego, tym bardziej zachwyca mnie jego postać. Do głównych cech jego charakteru należała skromność, pokora i dyskrecja. Wskazuje na to dokument ze Studium Polski Podziemnej, w którym rtm. Pilecki wyjawia, że już przed II wojną światową awansował do stopnia kapitana działając w tajnej komórce (prawdopodobnie chodzi o oddział II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego). Gdy dowiedział się o swoim awansie do stopnia rotmistrza, który był odpowiednikiem kapitana w kawalerii, Witold Pilecki pomyślał: ,,Wreszcie więc siebie dopędziłem. Wszystko jest w porządku. Przed wojną 39 r. nie pracowałem na korzyść mego nazwiska” (Studium Polski Podziemnej BI 874)


Kilka dni temu znalazłam inny dokument, wskazujący na wielką ostrożność i dyskrecję rtm. Pileckiego. Po aresztowaniu znaleziono u Witolda Pileckiego adres niejakiego Zygmunta Kwaśniewskiego ps. ,,Korab”. Pilecki zapytany o niego w śledztwie, powiedział, że miał się z nim widzieć po przyjeździe do Warszawy, ale w rzeczywistości nigdy nie był u niego. Jednak z życiorysu Zygmunta Kwaśniewskiego, spisanego przez niego kilka lat później, dowiadujemy się, że Pilecki odwiedził go w grudniu 1945 r.:
W grudniu zachorowałem i leżałem w łóżku. Ktoś zadzwonił, teść otworzył drzwi i jakiś mężczyzna zapytał czy tu mieszka Kwaśniewski. Po twierdzącej odpowiedzi, teść mój zaznaczył, że leżę chorzy, rzekł: Serwus ,,Korab” są wiadomości od ,,Leka” i rzekł, tu mówi ,,Witold”. Mimo, że zapraszałem z tapczanu aby wszedł do mieszkania, odmówił, dodał tylko, że ,,Lek” jest w drodze, i że mnie jeszcze przy okazji w najbliższym czasie odwiedzi. Nigdy się jednak z nim nie zobaczyłem. (IPN BU 00170/554 t. 1)
W dokumentach związanych z poszczególnymi osobami, które znały rtm. Pileckiego pojawiają się zdawkowe informacje na jego temat. Docieranie do nich jest fascynujące i czasochłonne. Innym dokumentem, który od roku staram się rozpowszechniać jest ,,Odezwa do działaczy młodzieżowych”. Nie mamy pewności czy rtm. Pilecki był jej autorem, ale z pewnością to on był odpowiedzialny a wysłanie jej za granicę. Ten piękny tekst przypomina nam o znaczeniu ofiary.
Człowiek tyle ma wartości w sobie, ile zdolny jest do pojęcia tajemnicy ofiary i o ile oddaje się czemuś, co wyrasta swą miarą ponad jego własne ,,ja” (…). Ideałem niedoścignionym ofiary jest Chrystus, a Krzyż symbolem poświęcenia i miłości. Dlatego Chrystus jest dla nas mistrzem i nauczycielem zbiorowego życia. Im więcej z Jego ducha w nas, tym lepsza społeczność, w której żyjemy.
To właśnie rozważanie męki Chrystusa i uważna lektura książki ,,O naśladowaniu Chrystusa” sprawiły, że rtm. Pilecki był gotów do tak wielkich poświęceń i pozostał niezłomny aż do końca. Bez wątpienia Polacy powinni chwalić się postacią rtm. Pileckiego za granicami kraju, wydawać książki, kręcić filmy. Niestety okazuje się, że rtm. Pilecki jest za granicą wciąż nieznany, a jeśli już ktoś o nim słyszał, to niekoniecznie jako o Polaku. W encyklopedii internetowej dotyczącej spraw żydowskich Jewish Virtual Library Witolda Pileckiego określono jako niemieckiego żołnierza walczącego z nazizmem. Następnie, po interwencji polskiej ambasady, rtm. Pileckiego przesunięto do działu … żydowskich żołnierzy, aż wreszcie po kolejnych interwencjach znalazł się w dziale ,,polish and others”.

Dziś w Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ul. Rakowieckiej będzie można zwiedzić cele rtm. Pileckiego, przez cały dzień będą odbywać się tam wydarzenia poświęcone tej postaci.

Można zakupić książkę ,,Duchowość i charakter Witolda Pileckiego – sylwetka ochotnika do Auschwitz”.
https://marszniepodleglosci.pl/produkt/ksiazka-duchowosc-i-charakter-witolda-pileckiego-z-podpisem-autorki/
Można też wesprzeć zrzutkę na kolejną książkę o rtm. Pileckim:
https://zrzutka.pl/dlabohatera


© Anna Mandrela
25 maja 2019
źródło publikacji: „[Tylko u nas] Nieznane fakty z życia Rotmistrza. Dr Anna Mandrela: "Chrystus ideałem poświęcenia"”
Tygodnik „Solidarność”





Ilustracje © domena publiczna

ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWYCH, Z TEGO POWODU ORYGINALNY FORMAT ARTYKUŁU MOŻE NIE PASOWAĆ DO FORMATU OBECNEGO BLOGU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE, A LINKI MOGĄ BYĆ NIEAKTUALNE.

UAKTUALNIENIE: 2019-05-25-13:22 CET / A.P.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2