OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Czy Kaczyński zobowiązał się do zapłaty żydowskich roszczeń już 10 lat temu? Cały raport ujawniony przez WikiLeaks

Prawo będzie przyjęte. Decyzja już zapadła. Nikt wpływowy w polskiej polityce nie będzie tego kwestionował. To jedynie kwestia czasu – miał powiedzieć Jarosław Kaczyński już w 2009 roku na tajnym spotkaniu z ówczesnym ambasadorem USA w Polsce, Victorem Ashem.

Dokument ujawniony przez WikiLeaks to raport z 12 stycznia 2009 roku ze spotkania w Warszawie Jarosława Kaczyńskiego z ambasadorem Victorem Ashem, sporządzony jakoby przez samego ambasadora.
Raport zawiera wiele notatek ambasadora, w tym ten dotyczący restytucji mienia żydowskiego:
RESTYTUCJA MIENIA PRYWATNEGO

7. (C) Odpowiadając na pytanie, Kaczyński powiedział, że jest „przekonany”, iż Sejm uchwali przepisy prawa, dotyczące rekompensat za konfiskaty II wojny światowej i ery komunizmu. Dodał: „Prawo będzie przyjęte. Decyzja już zapadła. Nikt wpływowy w polskiej polityce nie będzie tego kwestionował. To jedynie kwestia czasu.” Wyjaśnił też, że jeśli notowania akcji spadną, rząd RP nie będzie w stanie wygenerować odpowiednich funduszy, pochodzących z prywatyzacji dużych przedsiębiorstw państwowych. Głośno rozważał czy dwudziestoprocentowa rekompensata, przewidziana przez obecnie obowiązujące przepisy prawa, będzie satysfakcjonującą odpowiedzią. Zauważył, że jako premier spotykał się z szeroką gamą opinii ze strony zaangażowanych środowisk żydowskich. Kaczyński powiedział także, że byłoby lepiej, gdyby porozumienie z organizacjami żydowskimi zostało osiągnięte przed uchwaleniem prawa, ale przyznał, że może to potrwać od dwóch do trzech lat. [1]



CAŁY RAPORT UJAWNIONY PRZEZ WikiLeaks:

PRZEKŁAD POLSKI


SPOTKANIE BYŁEGO PREMIERA RP, JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO, Z AMBASADOREM USA (VIKTOREM ASHE – przyp. tłum.)

DATA SPOTKANIA: Poniedziałek 12 stycznia 2009, 16:57

IDENTYFIKATOR KANONICZNY: 09WARSAW33_a

ORYGINALNA KLASYFIKACJA: Poufne

OBECNA KLASYFIKACJA: Poufne

OGRANICZENIA DOSTĘPU: Nie przypisane

LICZBA ZNAKÓW (w oryginale – przyp. tłum.): 8046

PORZĄDEK: Nie przypisany

LOKALIZACJA: Tekst online

TAGI: ECON – SPRAWY EKONOMICZNE — WARUNKI EKONOMICZNE, TRENDY I POTENCJAŁ / PGOV – SPRAWY POLITYCZNE — RZĄD, STOSUNKI MIĘDZYRZĄDOWE / PHUM – SPRAWY POLITYCZNE — PRAWA CZŁOWIEKA / PL – POLSKA / PREL – SPRAWY POLITYCZNE — POLITYKA ZEWNĘTRZNA

ZAŁĄCZNIK: Nie przypisany

TYP: TE – telegram

OZNACZENIA: Nie przypisane

OD: Polska, Warszawa

DO: ADRESAT GRUPOWY EUROPEJSKI KOLEKTYW POLITYCZNY, SEKRETARZ STANU

DOKUMENTY POWIĄZANE LUB INNE DOKUMENTY O TYM SAMYM IDENTYFIKATORZE: 09WARSAW339_a (link: https://wikileaks.org/plusd/cables/09WARSAW339_a.html)

1. PODSUMOWANIE:

Dnia 9 stycznia (2009 – przyp. tłum.), podczas spotkania z ambasadorem, przygaszony i refleksyjny Jarosław Kaczyński – były premier i aktualny przewodniczący partii opozycyjnej, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – scharakteryzował porozumienie o partnerstwie pomiędzy USA a Gruzją jako ważny krok, ze względu na niepewną sytuację polityczną Gruzji.

Kaczyński wyraził zaniepokojenie mało stanowczym charakterem odpowiedzi Unii Europejskiej, skierowanej do odradzającej się Rosji. Zauważył także, iż wysiłki premiera Tuska, zmierzające do zaangażowania Rosji i Niemiec, nie przyniosły dotąd żadnego rezultatu. Odnośnie sporu o gaz pomiędzy Rosją i Ukrainą stwierdził, że „Polska nie miałaby w ogóle gazu” gdyby gazociąg Nordstream obecnie działał.

Kaczyński wydawał się pewny szans jego partii na powrót do władzy, dodając, iż PiS przyswoiło sobie cenne lekcje. Stwierdził także, iż jest „pewien”, że Sejm w ciągu następnych dwóch lub trzech lat uchwali przepisy prawa, dotyczące rekompensat za konfiskaty wojenne i okresu komunistycznego. KONIEC PODSUMOWANIA.

2. (C) Ambasador zauważył, że rok 2009 jest rokiem ważnych rocznic, takich jak 90. rocznica polsko-amerykańskich relacji dyplomatycznych, 70. rocznica wybuchu II wojny światowej, 50. rocznica powstania Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta i 20. rocznica upadku komunizmu. Kaczyński powiedział, że program wymiany naukowej Fulbrighta był istotny, gdyż dawał polskim naukowcom i intelektualistom dostęp do myśli Zachodu. Dodał, że promotorem jego własnej pracy doktorskiej był stypendysta Fulbrighta. Wyraził wdzięczność za stałe wsparcie płynące ze strony USA w czasie trudnych lat komunistycznego reżimu oraz nadzieję, że prezydent elekt Obama odwiedzi Polskę w 2009 roku.

OBAWY DOTYCZĄCE ROSJI

3. (C) Kaczyński zapytał o status planów USA związanych z podpisaniem dwustronnego porozumienia z Gruzją. Powiedział, że nawet jeśli okaże się ono jedynie rozwiązaniem tymczasowym, porozumienie to jest wciąż ważnym krokiem do uregulowania niepewnej sytuacji Gruzji. Wskazał na potrzebę okazania dwustronnego wsparcia, a to w szczególności w związku z brakiem poparcia wewnątrz NATO co do wstąpienia Gruzji w jego szeregi oraz wobec zawieszenia przez Unię Europejską niektórych jej działań na terytorium tego kraju. Kaczyński powiedział, że rosyjska polityka dotycząca Gruzji i Ukrainy jest dla wszystkich wyraźnie widoczna. Podkreślił wagę utrzymania silnej pozycji NATO i wyraził zaniepokojenie, że „słabnąca pozycja” Unii Europejskiej w stosunku do Rosji wkrótce postawi Polskę w niewygodnym położeniu. „Chcemy by Unia Europejska była silna, ale wolelibyśmy, by miała nieco inną strukturę.” – powiedział.

4. (C) Kaczyński powiedział, że wybory prezydenta elekta Obamy, dotyczące obsadzenia najwyższych stanowisk bezpieczeństwa narodowego, rozproszyły jego obawy, jakkolwiek dodał, że pewne sformułowania kampanii wyborczej w rzeczy samej „budziły pewne wątpliwości”. Powiedział także, że „Obecnie jest już jasne, że polityka nowej administracji będzie mieścić się w granicach "normalnego wychyłu wahadła".” Wedle jego słów, niedawne wydarzenia w rosyjskiej polityce zagranicznej dowiodły zasadności wysiłków jego rządu, zmierzających do umocnienia relacji polsko-amerykańskich. „Byliśmy pewni naszej polityki co Rosji i Niemiec – i mieliśmy rację” dodał. Dla kontrastu, wysiłki premiera Tuska, ukierunkowane na zaangażowanie Rosji i Niemiec „nie przyniosły żadnych pozytywnych rezultatów”. Kaczyński skrytykował także „politykę historyczną” Tuska w odniesieniu do Niemiec. Cicho dodał, że gdyby gazociąg Nordstream obecnie działał, „Polska nie miałaby w ogóle gazu.”

OBRONA PRZECIWRAKIETOWA

5. (C) Globalny kryzys ekonomiczny sprawił, że sytuacja obrony przeciwrakietowej stała się „bardziej skomplikowana”, powiedział Kaczyński, dodając, że jego brat bliźniak, prezydent Lech Kaczyński był „zaniepokojony brakiem pewności” w rozmowach z prezydentem elektem Obamą. Kaczyński powiedział ambasadorowi, że jego rząd miał ambitne plany zakupu technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych od USA. „W związku z silną pozycją złotówki, to, co zamierzaliśmy zakupić, dalece wykraczało poza postanowienia umowy. Cena była wysoka, ale nasze szacunki wskazywały, że było nas stać.” Podkreślając, iż „w polityce wszystko jest możliwe” Kaczyński zasugerował, że w przypadku powrotu do władzy, przyszły rząd PiS będzie dążył do sfinalizowania planu tego kosztownego zakupu.

POLITYKA WEWNĘTRZNA

6. (C) Kaczyński stwierdził, że polityka rządu Tuska była „zasadniczo identyczna” z polityką jego własnego rządu, lecz jest inaczej przedstawiana przez media. „Ataki na nas (PiS) były kompletnie bezpodstawne. Mimo to, nauczyliśmy się wartościowych lekcji, które nas poprowadzą dalej”. Powiedział także, że PiS niemal ukończył pracę nad nowym programem partyjnym, który ma zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu, podczas partyjnego kongresu PiS w Nowej Hucie. Potwierdził, że nowy program skupi się w dużej mierze na kwestii globalnego kryzysu ekonomicznego. (Notabene, 9 stycznia PiS zaprezentował w Sejmie pakiet antykryzysowy; główne jego punkty odbejmowały wzrot wydatków na najbiedniejszych, niższy podatek VAT na artykuły żywnościowe, lepsze wykorzystanie funduszy unijnych oraz wsparcie rządowe dla sektora mieszkaniowego). Kaczyński dodał także, że podczas wizyt w Korei Południowej, Mongolii, Japonii i w Kazachstanie prezydent Lech Kaczyński usłyszał pesymistyczne raporty. Kaczyński wyraził ulgę, że kryzys ekonomiczny nie uderzył w Polskę zbyt mocno.

RESTYTUCJA MIENIA PRYWATNEGO

7. (C) Odpowiadając na pytanie, Kaczyński powiedział, że jest „przekonany”, iż Sejm uchwali przepisy prawa, dotyczące rekompensat za konfiskaty II wojny światowej i ery komunizmu. Dodał: „Prawo będzie przyjęte. Decyzja już zapadła. Nikt wpływowy w polskiej polityce nie będzie tego kwestionował. To jedynie kwestia czasu.” Wyjaśnił też, że jeśli notowania akcji spadną, rząd RP nie będzie w stanie wygenerować odpowiednich funduszy, pochodzących z prywatyzacji dużych przedsiębiorstw państwowych. Głośno rozważał czy dwudziestoprocentowa rekompensata, przewidziana przez obecnie obowiązujące przepisy prawa, będzie satysfakcjonującą odpowiedzią. Zauważył, że jako premier spotykał się z szeroką gamą opinii ze strony zaangażowanych środowisk żydowskich. Kaczyński powiedział także, że byłoby lepiej, gdyby porozumienie z organizacjami żydowskimi zostało osiągnięte przed uchwaleniem prawa, ale przyznał, że może to potrwać od dwóch do trzech lat.

KRYZYS W GAZIE

8. (C) Gdy spotkanie miało się ku końcowi, Kaczyński wyraził zaniepokojenie sytuacją w Gazie i retorycznie zapytał jaki cel Izrael chce docelowo osiągnąć. Odpowiedź Izraela opisał jako „dość drastyczną” i zauważył, iż zaogniła ona nastroje w świecie arabskim. Zwrócił także uwagę na fakt istnienia w okupowanej Warszawie rozległej sieci tuneli. Wówczas, nawet dysponując 50 tysiącami wojska i policji (i bez żadnych ograniczeń co do stosowania represji i masowych mordów) naziści nie byli w stanie zapobiec budowie tuneli. „Wszelkie izraelskie próby powstrzymania Hamas przed budową tuneli są skazane na porażkę. Obserwujemy ten konflikt z bardzo dużym zaniepokojeniem.”

KOMENTARZ

9. (C) W ponad rok po porażce PiS w przedterminowych wyborach z listopada 2007, w sondażach popularności politycznej Kaczyński jest konsekwentnie oceniany jako jeden z najmniej popularnych i godnych zaufania polityków. Komentatorzy prawicowi wezwali go do rezygnacji z funkcji prezesa partii, twierdząc, iż powstrzymywał on PiS przed unowocześnieniem. Pod koniec minionego roku Kaczyński podobno usunął się w cień, aby skupić się na pracy nad nowym programem partyjnym.

Podczas spotkania z ambasadorem, Kaczyński emanował spokojną pewnością siebie, w szczególności odnośnie perspektyw PiS na powrót do władzy. W kontraście do swego płomiennego wystąpienia przeciwko polityce ekonomicznej premiera Tuska, które zaledwie kilka godzin wcześniej z sali obrad Sejmu nadała telewizja, Kaczyński mówił cicho (do tego stopnia, że jego tłumacz miał problemy z usłyszeniem jego słów) i był refleksyjny. Gdy słuchał, jego wzrok często błądził w przestrzeni, a on sam unikał kontaktu wzrokowego. ASHE*

(*Victor Ashe, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w latach 2004-2009 – przyp. tłum.) [2]




ORYGINAŁ ANGIELSKOJĘZYCZNY


C O N F I D E N T I A L SECTION 01 OF 02 WARSAW 000033

SIPDIS

EUR/CE (LOCHMAN AND MORRIS)
EUR/OHI (KENNEDY AND BECKER)

E.O. 12958: DECL: 01/11/2019
TAGS: PREL, PGOV, PHUM, ECON, PL
SUBJECT: FORMER POLISH PM KACZYNSKI MEETING WITH AMBASSADOR

Classified By: Ambassador Ashe for reasons 1.4 (b) and (d).

1. (C) SUMMARY: In a January 9 meeting with the Ambassador,
a subdued and reflective Jaroslaw Kaczynski -- former Prime
Minister and current chair of the opposition Law and Justice
(PiS) party -- characterized the U.S.-Georgia charter as an
important development given Georgia's precarious political
situation. Kaczynski expressed concern about the EU's weak
response to a resurgent Russia, noting that PM Tusk's efforts
to engage Russia -- and Germany -- had not yielded any
results. On the Ukraine-Russia gas dispute, he argued that
"Poland would not have any gas" if the Nordstream pipeline
were in operation today. Kaczynski seemed confident about
his party's prospects for returning to power, stating that
his party had learned valuable lessons. Kaczynski said he
was "certain" that the Sejm would pass legislation on
compensation for WWII and Communist-era confiscations within
the next two or three years. END SUMMARY.

2. (C) The Ambassador noted that 2009 is a year of important
anniversaries, including the 90th anniversary of Polish-U.S.
diplomatic relations, the 70th anniversary of the beginning
of WWII, the 50th anniversary of the Fulbright Educational
Exchange Program, and the 20th anniversary of the fall of
communism. Kaczynski said the Fulbright Program had been
important because it offered Polish academics and
intellectuals access to Western thought. He noted that his
dissertation director had been a Fulbrighter. He expressed
gratitude for constant U.S. support during the difficult
years of communist rule. Kaczynski expressed hope that
President-elect Obama would visit Poland in 2009.

CONCERNS ABOUT RUSSIA

3. (C) Kaczynski asked about the status of U.S. plans to sign
a bilateral charter with Georgia. Even if only a temporary
solution, he said, the charter is an important development
given Georgia's precarious political situation. He stressed
the need to show bilateral support, particularly given the
lack of support within NATO for Georgian membership and the
EU's suspension of some of activities in Georgia. Russia's
policy on Georgia and Ukraine is clear for all to see,
Kaczynski said. He stressed the importance of maintaining a
strong NATO and expressed concern that the EU's "weakening
position" vis-a-vis Russia would soon put Poland in a
difficult position. We want the EU to be strong, he said,
but would prefer if the EU had a "slightly different
structure."

4. (C) Kaczynski said he had been reassured by
President-elect Obama's picks for top national security
positions, noting that statements made during the campaign
had "raised some doubts." It is now clear, Kaczynski said,
that the new administration's policy will be within the
"normal swing of the pendulum." Kaczynski said recent
developments in Russia's foreign policy had proven the merits
of his government's efforts to strengthen U.S.-Polish
relations. We were clear on our policy toward Russia and
Germany, Kaczynski said, "and we were right." In contrast,
PM Tusk's efforts to engage Russia and Germany had yielded
"no positive results." He criticized Tusk's "historical
policy" with respect to Germany. He quietly argued that,
were the Nordstream pipeline in operation today, "Poland
would not have any gas."

MISSILE DEFENSE

5. (C) The global economic crisis had made the Missile
Defense situation "more complicated," Kaczynski said, noting
that his twin brother, President Lech Kaczynski, had been
"worried about the lack of certainty" in talks with
President-elect Obama. Kaczynski told the Ambassador that
his government had had ambitious plans to purchase
anti-aircraft and anti-missile technology from the United
States. Because of the strong zloty, Kaczynski said, what we
intended to purchase went far beyond what was in the
agreement. "It was expensive, but our predictions indicated
we could afford it." Pointing out that "anything is possible
in politics," Kaczynski hinted that a future PiS government
would pursue an expensive procurement agenda.

DOMESTIC POLITICS

6. (C) Kaczynski noted that the Tusk government's policies
were "essentially identical" to the policies of his
government, but are portrayed differently by the media. "The
attacks on us (PiS), were absolutely groundless. Still, we
have learned valuable lessons that will take us somewhere."
He reported PiS was close to completing work on a new party
platform, to be unveiled later this month at the PiS party

WARSAW 00000033 002 OF 002


congress in Nowa Huta. He confirmed the program would focus
to a large extent on the global economic crisis. (NB: PiS
presented a preview of its economic crisis in the Sejm
January 9; its main points include increased spending for the
poor, lower VAT on food, better absorption of EU funds, and
government support for the residential mortgage market.) He
noted that President Kaczynski had heard pessimistic reports
in his December visits to South Korea, Mongolia, Japan, and
Kazakhstan. Kaczynski expressed relief that Poland had not
been strongly hit by the economic crisis.

PRIVATE PROPERTY RESTITUTION

7. (C) In response to a question, Kaczynski said he was
"certain" that the Sejm would pass legislation on
compensation for WWII and Communist-era confiscations. "The
law will be adopted. The decision has already been made. It
will not be questioned by anyone who has influence in Polish
politics. It's only a matter of timing," Kaczynski said. If
stock prices drop, the GoP would not be able to generate the
necessary funds from privatization of large-scale state-owned
enterprises, he explained. Kaczynski wondered aloud whether
the 20% compensation envisioned in the current legislation
would be considered "a satisfactory response." He noted that
as PM he had heard a wide range of positions from concerned
Jewish groups. Kaczynski said it would be better to reach
agreement with Jewish organizations before passing
legislation, but conceded such an approach might take
two-to-three years.

GAZA CRISIS

8. (C) As the meeting concluded, Kaczynski expressed concern
about the situation in Gaza, asking rhetorically about
Israel's ultimate goal. He described the Israeli response as
"quite drastic," noting that it had stirred emotions
throughout the Arabic world. He pointed out that there had
been a vast network of tunnels under Warsaw during the Nazi
occupation. Even with 50,000 military and police (and no
restrictions on repression and mass killings), the Nazis had
not been able to prevent the contruction of tunnels. Any
Israeli attempt to keep Hamas from building tunnels will "be
a failure," Kaczynski said. "We are watching this conflict
with very grave concern."

COMMENT

9. (C) More than a year after PiS's defeat in November 2007
early elections, Kaczynski continually polls as one of
Poland's least popular and least trusted politicians.
Right-wing commentators have called on Kaczynski to step down
as party chair, arguing that he has kept PiS from reinventing
itself. Late last year, Kaczynski reportedly went into
seclusion to draft a new party platform. In his meeting with
the Ambassador, Kaczynski conveyed a sense of quiet
confidence, particularly on his party's prospects for
returning to power. In contrast to his televised fiery
condemnation of PM Tusk's economic policy on the floor of the
Sejm only hours before, Kaczynski was soft-spoken (so much so
that even his interpreter had difficulty hearing him) and
reflective. While he was clearly listening, Kaczynski
frequently gazed contemplatively into the distance, avoiding
direct eye contact.
ASHE [3]


Ilustrowany Tygodnik Polski²
10 maja 2019
www.tiny.cc/itp2


Creative Commons License
Wolne do kopiowania na tej samej licencji: CC-BY
(Creative Commons Licence - By Attribution -
polskie tłumaczenie tutaj)






[1],[2] Autor przekładu nieznany / źródło: www.medianarodowe.com/ujawniamy-pelna-tresc-raportu-z-rozmowy-kaczynski-ash/
[3] Autor nieznany / źródło: www.wikileaks.org/plusd/cables/09WARSAW33_a.html
Ilustracja © brak informacji / Archiwum ITP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2